Luxusní loď na holandských kanálech

Další z mých úvah či postřehů se bude týkat pojmu „luxusní“ loď? Je to loď, který je plně vybavená tou nejmodernější technikou, dvěma propellery, mapovým plotterem, hloubkoměrem atd.? Loď, kde je veškerá výdřeva vše v teaku a nikde ani škrábaneček? A nebo snad loď, která působí jako jachta jistého nejmenovaného ruského majitele nejmenovaného anglického fotbalového klubu?

Myslím že ne … Já sám si luxus představuji jakou soubor kategorií užitných vlastností lodě, kde se v žádné kategorii nenajde znatelný zádrhel. Co tím chci říci: opravdu luxusní loď musí hezky vypadat (to je ale věcí osobního vkusu), zapadnout na holandské kanály (u některých lodí uvyžuji o tom, zda má majitel mimo peněženky i mozek), být zachovalá (věk nemusí být vždy překážkou), být vybavená vším, co opravdu potřebuji k týdennímu pobytu (i to je u různých skipperů různé), ale hlavně: musím se na ní cítit dobře!

Luxusní lodí určitě nenazvu loď, kde pro šestičlennou posádku je v salonu prostor pouze pro 4 osoby (či pro pět velmi hubených), ani loď, kde si v kajutě nemám kam uložit své oblečení a už vůbec ne loď, kde si večer nemám jak číst, protože konstruktéři nedomysleli umístění lampiček, případně na ně úplně zapomněli. Ano, tím chci říci, že za obsolutní luxus považuji na lodi prostor určený k diskuzím se zbytkem posádky, prostor na !společné! snídaně a večeře, prostor na večerní odpočinek (či hrátky) v kajutě a určitě i prostor ke společnému posezení při plavbě na palubě lodě.

Zkrátka luxus = především PROSTOR!

A možná perlička na konec: před několika lety mne navštívila nesourodá dvojice, starší, slušně vypadající a chovající se, kvalitně oblečený pán a výrazně mladší, velmi draze a bez známek vkusu oblečená dáma. Tedy dáma: dokud nepromluvila … Hlas ulice, skrytý za velmi luxusní značkové oblečení. A uvažování a komunikace? Opět ulice. První, co jsem se dozvěděl (od dámy, pán toho moc neřekl) bylo, že oni jsou „lepší lidi“ a co mám za nejlepší loď. Vysvětlil jsem, že máme všechny kategorie lodí a snažil se zjistit, co od lodě čekají. Dozvěděl jsem se, že naše nejlepší lodě jsou příšerné. Po zhruba půlhodině opakování informace o „lepších lidech“ jsem vyzvěděl, že nejdůležitější součást lodě je klimatizace a že nejlepší loď je Ferretti (luxusní mořská loď, která by na na většině holandských kanálů cypadala vemi nepatřičně, vzhledem k její motorizaci je pro vnitrozemskou plavbu absolutně nevhodná a z důvodu velikosti i nevhodná do charteru). A tu chtějí! To už jsem ztratil trpělivost a oba vyporoučel ze dveří s tím, že jim bohužel nemám co nabídnout.

Takže pokud jste „lepší lidi“ a chcete Ferretti, navštivte, prosím, rovnou naši konkurenci a s námi neschopnými žabaři neztrácejte čas …

Pokud jste ale „normální“ lidi a chcete s výběrem lodě poradit, kdykoliv mne kontaktujte, luxus pro jednoho totiž není luxus pro všechny.

Příspěvek byl publikován v rubrice Holandsko na lodi …. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

2 komentáře u Luxusní loď na holandských kanálech

  1. Brooks C. napsal:

    No, myslím, že „loď, která působí jako jachta jistého nejmenovaného ruského majitele nejmenovaného anglického fotbalového klubu“ by se na holandské kanály ani nevešla, ne? 😀 A chtít Ferretti na plavbu kanálama… hmm to musela být docela legrace takovouto dvojici obsluhovat…

    • Daniel Hagen napsal:

      Již bývalá jachta onoho nejmenovaného ruského miliardáře se opravdu v Holandsku stavěla, na ostrově Kaag, v loděnici Royal van Lent, a byla opravdu obrovská, na moje a holandské poměry určitě. Ta schůzka, obávám se, zas až tak zábavná nebyla 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.