Už je načase

Celou plavební sezónu 2012 jsem se zlomenou čéškou a následnou rehabilitací strávil doma. Pro energického člověka jako jsem já jedním slovem hrůza. A veškeré plány na tento rok tak vzaly za své. Žádná Expedice z Jihu na Sever Holandska, dlouho plánovaná plavba okolo celého pobřeží – avšak vnitrozemím, bez šance byla i plánovaná plavba s dětmi Severem Holandska, neuskutečnil jsem ani průzkum aktuálního stavu českých vod na Beastu, na který jsem se opravdu těšil. A protože většinu našich projektů, vzhledem ke svému pověstnému perfekcionismu, musím připravovat sám, nezvládl jsem ani plánovanou úpravu našich internetových stránek Holandsko na lodi.

Zato jsem se díky internetu a telefonu mohl více věnovat dalšímu hledání nové cvičné lodě do Prahy a následně pak, s parťákem Michalem, koupit Explorera. Vzhledem k přebytku energie a nedostaku možností, jak ji použít jsem připravil i pár projektů pro své přátele, třeba Trans Europe Cruise, 7.200 km dlouhou a 160 dnů trvající plavbu čínské džunky z Prahy na italské Gargano.

Pak jsem pomalu začal chodit. A zjistil jsem, že ani rok 2013 mi nebude úplně přát. Koupě a následná rekonstrukce Explorera, jeho zkušební a přípravná sezóna, kdy se naštěstí osvědčil a vlastně i předčil veškerá očekávání, ale hlavně příprava rozšíření projektu Cvičné plavby na projekt Skipperská škola a zavedení projektu nového, od kterého si v budoucnosti mnoho slibuji: Česko na lodi, a také prosba pražského primátora, abych převzal odpovědnost za pražské náplavky znamenaly, že nejenže nebudu mít problém s přebytkem energie, ale podruhé v životě se mi jí nebude dostávat …

Tento rok jsem dostal i mnoho návrhů: od kpt. Pavla Kocfeldy, ať už si konečně udělám kapitánský kurz VMP, který jsem kvůli možnosti jezdit na Exploreru chtě nechtě přijmout musel, návrh manželky na rozvod manželství, kterému jsem se, byť nerad, podvolil, ale (poprvé v životě) i jemné náznaky návrhů vyplývající z práce pro primátora, které jsem tvrdě odpálkoval.

Tenhle rok pro mne znamenal i mnoho ztrát: přišel jsem o svou nejlepší kamarádku, wheatena Eimi, která mne 11 let doprovázela na každém kroku, o manželku, kterou jsem navzdory všem neshodám miloval a vlastně i o děti, které budu v budoucnosti vídat jen omezeně. Přišel jsem i o iluze o některých lidech, o kterých jsem si myslel, že jsou mí přátelé, a kteří mé téměř roční indispozice využili pro svůj prospěch (a můj neprospěch).

V těchto dnech však dokončuji internetové stránky Skipperská škola a Česko na lodi, pomáhám pár přátelům s jejich marketingem a těším se na odpočinek a zároveň se bojím dnů svátečních …

Ale před sebou už vidím světlo na konci tunelu: plavební sezónu 2014. Odemykání IJsselmeeru na plachetnici, Odemykání kanálů, průzkumnou plavbu Francií (ne, názory jsem nezměnil a nebudu ji nabízet), pár plaveb po Vltavě a Labi, natáčení a focení pro kamaráda Martina v Chorvatsku, dovolenou s dětmi na Severu Holandska, plavbu Wattovým mořem na plachetnici a snad i novou Expedici Holandskem. Musím prostě začít znovu žít. A žít znamená cestovat. Byť sám. Už je totiž načase …

Příspěvek byl publikován v rubrice Osobní poznámky …. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

2 komentáře u Už je načase

 1. David napsal:

  co na to říci.. jsem tak trochu překvapen.ale čím v poslední době nejsem..
  když jsem spolu hovořili naposled/včera/ .. ani jsem toto nečetl..
  a´t je to jak je.. pro mne je to možná taktéž motivace.. /myšleno ten úplný závěr /
  ale určitě bych rád někdy probral.. možnosti navázat tam kde jsme skončili/neskončily..?
  mnoho štěstí.
  doufám že se brzy uvidíme
  David

 2. Ivan napsal:

  Dobrý den a pro Vás možná i lepší rok.
  Strávil jsem na vodě několikrát za život několik dní a zjistil (mile překvapen), že voda odnáší všední starosti a umožňuje odpočinout duši i tělu. Velikost plavidla není naštěstí rozhodující.
  Je vidět, že Vám život přináší mnoho změn, ale jak je vidět, jdete jim hodně naproti a tak je šance, že vše zlé, se v dobré obrátí.
  Já se těším na letošní plavbu severem Holandska, (nebo jihem) zatím váhám. Něco ale podniknu, neboť starosti se fakt kupí a nerad bych, aby mi práce všeho druhu přerostla přes hlavu. Fandím, Vám, ať zvládnete všechny problémy a hlavně ať se vydaří nová sezona.
  P.S. Na „Lodích na vodě“ jsem s Vámi chtěl prohodit pár slov, ale byl jste v jednom kole, tak jsem Vás nechtěl otravovat. Třeba někdy na vodě ………..

  S úctou I.B.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.