Proč (ne)pronajímat loď přes české agentury

K tomuto příspěvku jsem se dokopával dlouho. Je totiž „na hraně“ a mnozí z mých „kolegů“ mne nebudou mít rádi (pokud někdy měli). Rozhovor s mou dlouholetou kolegyní a kamarádkou, která se také již pár let, byť v menší míře, pohybuje v pronájmech obytných motorových lodí, mne ale vytočil … a nastartoval!

Naše nabídka obytných motorových lodí v Holandsku

Když jsme začínali před patnácti lety s pronájmy lodí v Holandsku, byli jsme sice Holandska znalí (a řekl bych, že velmi), ale ve světě lodí jsme byli totální začátečníci. Začínali jsme také s málem: s jednou lodí v první sezóně, s devíti v druhé. Ale od počátku jsme věděli, že jediná správná cesta je

  • a) nenavyšovat ceny pronájmů lodí,
  • b) být ke klientům vždy vstřícní,
  • c) nabízet co nejvíce informací.

Na úplném začátku to sice bylo s (lodním) informačním servisem slabší, ale měli jsme skvělého učitele, kpt. Pavla Kocfeldu, který nás naučil vše potřebné. První plavební manuály vznikly v jeho režii již před více než 10 lety, první teoretické a praktické výcviky jsme začali (opět s Pavlem Kocfeldou) pořádat před šesti lety. A protože nás všechny (mne, mé pracovníky i kapitány) naše „práce“ stále baví, postupně jsme přidávali a přidávali, až vznikl dnešní, troufnu si říct „bezmála dokonalý“, informační servis. Náš produkt jsme propagovali kde se dalo a podíleli se na stovkách článků, desítkách filmů atd. a plavby po Holandsku (a nejen zde) utěšeně přibývaly.

Nekalé praktiky některých agentur

Nyní, v době krize, vzniklo mnoho nových zprostředkovatelů, kteří mají (až na čestné výjimky) jedno společné. Chtějí „jen“ snadno vydělat peníze. K „přeprodání“ lodě vám totiž stačí základní znalost angličtiny či němčiny, ochota projít internetové stránky pronajimatelů v daných zemích, pát tisíc na jednoduché internetové stránky a „drzé čelo“ (to neměl být návod :-)). Pak se klidně můžete prohlásit třeba za „specialistu na Holandsko“, aniž byste o této zemi věděl/a víc než běžný turista … Že nenabízíte žádné další služby (manuály, trasy, informační servis, praktický výcvik atd.) je jasné … Proč taky, takovéto služby stojí peníze a čas …

Co je ale horší, mnoho ze „zavedených“ pronajimatelů v posledních několika málo letech ale klidně pronajme loď o 20% dráž než pronajimatel přímo na místě nebo dokonce pouze vybere peníze a loď nezajistí!

Proto mohu jen doporučit: vybírejte!!!

Sám mohu doporučit tyto pronajimatele: www.hausboty4u.cz, www.hausboty.com, www.dovolenanavode.cz (jsou léty prověření a na žádného z nich jsem neslyšel žádnou stížnost – ale pokud se mýlím, opravte mne). Ale to je bohužel vše. Ostatní v mých očích oscilují mezi termíny: amatér – nepříliš neseriózní – anebo ještě hůře: podvodník!

Další variantou pro klienta je pak samozřejmě pronájem lodě přímo na místě, to by však ve srovnání s pronájmem u seriózních pronajimatelů, mělo být méně výhodné: cena stejná, informace slabší! Pokud ale bude přibývat amatérů, nepříliš seriózních pronajimatelů a podvodníků, možná to bude (a já doufám že ne) jediné řešení.

Příspěvek byl publikován v rubrice O lodích všeobecně …. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.